Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

Hat

Bir İslam sanatı olan hat sanatı, Müslümanların yazıyı güzelleştirmek adına çaba sarf etmeleri üzerine ayetlerin güzel yazılmasına dayanmaktadır.

“Yazı, çizgi” gibi mânâlara sahip hat kelimesinden gelen hüsn-i hat, terim olarak “Arap yazısını estetik ölçülere bağlı kalıp güzel bir şekilde yazma sanatı” anlamında kullanılmıştır.  Diğer bir tanımıyla; “cismânî aletlerle meydana getirilen rûhânî bir hendesedir.”
İstanbul Sanatları Çarşısı’nda temsil edilen sanatların ve aynı zamanda Türk - İslâm sanatlarının en önde geleni olan hat sanatı, derin bir geçmişe sahiptir. Hüsn-i hat, Hz. Muhammed’in kâtipleri, harfleri nasıl yazacaklarına dair yönlendirmesiyle başlamış olup 1400 senelik bir tekâmüle uğramıştır. İslamiyet’in yayılmasıyla hüsn-i hat da yayılmış ve özellikle Osmanlı hattatları sayesinde bu sanatın en güzel örnekleri üretilmiştir.

Bir İslâm sanatı olan hat, ayetlerin güzel yazılmasına dayanmaktadır. Allah’ın kelâmı olduğu için Müslümanlar yüzyıllar boyunca “Bu yazıyı nasıl güzelleştiririz?” diye çaba sarf etmişlerdir.  Hüsn-i hat sanatı, usta-çırak ilişkisi içinde icazet geleneği sürdürülerek icra edilmiştir.

Bu sanatın en temel hali Kûfe şehrinde doğan Kûfî yazıdır. Temel yazı olarak kabul gören kûfî yazısından hareketle aklâm-ı sitte (altı kalem) adı altında bilinen 6 ana yazı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; sülüs, muhakkak, tevkî, reyhânî, rik’a ve nesih’dir. İran’da doğan tâlîk yazı da yine Osmanlı hattatlarınca çok ustaca yazılmıştır. Şu an çarşımız sanatkârlarınca saydığımız tüm bu yazı çeşitlerinde ciddi eserler üretilmektedir.

Mağazamızda bulunan hat eserlerini incelemek için tıklayınız.

İstanbul Sanatları - Hat

Sanatçılarımızın yapmış olduğu eserlerden örnekler;

İstanbul Sanatları Çarşısı’nda Hat sanatını icra eden sanatçılarımız;

Veysel Kucuras
Sanatının tesirlerini ifade ederken; “Kâinata sanat gözüyle bakmaya başlıyorsunuz.”...
Veysel Kucuras
Ece Oğuz
“Bu sanatla ilgilenmek zamanımı hep güzeli arayarak ve güzellikler içinde geçirmemi sağladı.”...
Ece Oğuz
Merve Özdeş
Hattat Merve Özdeş, 1990 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2014 yılında Mimar Sinan Güzel...
Merve Özdeş
©2022 - İstanbul Sanatları Çarşısı - Tüm hakları saklıdır.
</code&design> Tukan Ajans
usergift