Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

İstanbul Sanatları Çarşısı

Bir Medrese’nin Tarih Sahnesindeki Dönüşümü: Cedid Mehmed Efendi Medresesi’nden İstanbul Sanatları Çarşısına...

İstanbul Sanatları Çarşısı; sahip olduğu tarihi dokusuyla 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinden günümüze uzanan önemli mekânlardan biridir. Gelenekli İstanbul sanatlarının sayısı oldukça azalmış eski ustaları ile genç kuşak sanatçılarına ve onların her biri titizlikle hazırlanmış eşsiz eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Hem göze hem de mideye hitap eden asırlık kahve kültürünün temsilcisi; İstanbul Kahvehanesi'yle de ziyaretçilerine çok yönlü bir çarşı deneyimi sunmaktadır.

Bir Turing kuruluşu olan İstanbul Sanatları Çarşısı, 1986 yılında metruk halde bulunan Cedid Mehmed Efendi Medresesinin, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından gerçekleştirilen onarımı sonrası çarşı fonksiyonu kazanmasıyla, turizm hizmetine açılmıştır.

İstanbul Sanatları Çarşısı
İstanbul Sanatları Çarşısı

Kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere değiştirilmeden aktarılması için önemli alanlarda restorasyon çalışmalarının sorumluluğunu üstlenen Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Türkiye’nin turizm, kültür-sanat ve otomobil alanlarında kalkınması amacıyla çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. 1923 yılından bu yana Türkiye’nin tarihi ve tabii güzelliklerinin tanıtılıp yaşatılması, yol emniyeti ve yardımı, otomobil yarışları ve turizmin geliştirilmesi konularında hep ilklerle tanınmaktadır. İstanbul Sanatları Çarşısı da ülkemizde medrese yapısını koruyan ve icra edilen gelenekli sanatlar ile bütünleşmiş ilk mekânlardan birisi olmuştur.

Günümüzde İstanbul Sanatları Çarşısı, bünyesinde bulunan 12 hücre odası ve bu odalarda icra edilen 11 sanat dalıyla hem İstanbul kültürüne hem de sanatseverlere hizmet etmektedir. Başta hat, tezhip, minyatür ve ebru olmak üzere birçok sanat dalı, sayısı yirmiyi aşkın usta sanatkârlar tarafından icra edilmektedir. Çarşıya gelen ziyaretçiler hem sanatçılarla tanışıp bu işin inceliklerini ilk kaynaktan dinleyebilir hem de icra edilen sanatları yakından gözlemleyebilirler.

İstanbul Sanatları Çarşısının avlusu ve hücre odalarında gerçekleşen, İstanbul sanatlarına dair birbirinden öğretici ve etkili atölyeler, katılan misafirlere sanatla iç içe geçirecekleri bir gün sunmaktadır. Sanatçılarımızın özenle hazırlanmış kıymetli eserleri ise Kabasakal Caddesi’ne bakan butiğimizde sergilenmekte ve dileyenler için satışa sunulmaktadır.

Medresenin ev sahipliği yaptığı bir diğer Turing kuruluşu; İstanbul Kahvehanesi ise Sultanahmet Meydanı’nı ve İstanbul Sanatları Çarşısını gezmeye gelenlere tarihi atmosferden uzaklaşmadan soluklanıp otantik bir ortamda sohbet edebilme imkânı sağlamaktadır.

İstanbul Sanatları Çarşısı
İstanbul Sanatları Çarşısı
©2022 - İstanbul Sanatları Çarşısı - Tüm hakları saklıdır.
</code&design> Tukan Ajans
usergift