Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

İstanbul Kahvehanesi

İstanbul Kahvehanesi; tarihi Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Cedid Mehmed Efendi Medresesinin ev sahipliği yaptığı İstanbul Sanatları Çarşısının bitişiğinde, klasik tarza bağlı kalınarak Türk kahvesi ve çay ikramının yapıldığı bir Turing kuruluşudur.

İstanbul Kahvehanesinde bölgenin tarihi yapısıyla uyumlu Osmanlı İstanbulu’ndaki kahvehane ruhunu yansıtan mekân ile gündelik yaşamda önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi kültürünün devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Nostaljik yapıya uygun sunumu ve kömür ateşinde ağır ağır pişirilen kahvesiyle İstanbul Kahvehanesi, Sultanahmet Meydanı’nı gezmeye gelenlere tarihi atmosferden uzaklaşmadan soluklanıp sohbet edebilme imkânı sağlamaktadır.

İstanbul Kahvehanesi
İstanbul Kahvehanesi

Geçmişte, İstanbul gündelik yaşamında önemli bir yere sahip olan kahvehaneler günümüzde de önemini sürdürmektedir. Kahvenin, 16. yüzyılda tüccarlar vasıtasıyla Osmanlı topraklarına geldiği bilinmektedir. Günümüzdeki işlevinden farklı olduğu bilinen kahvehanelere dair Peçevi tarihinde, kahvelere gelenlerin İstanbul’un ayak takımından olmadığı, şair, edip, ilim ve marifetten anlayan kimseler olduğu anlatılır. Her kahvehanede meclisler kurulur; kiminde kitaplar okunur ve dinlenir; kiminde seyirciler eşliğinde tavla, satranç oynanır; kiminde de en yeni gazeller ve kasideler vecd ile okunarak gönüller bir araya getirilirdi. İstanbul’da kahvehanelerin yaygınlaşmasıyla kahve içmek ve yarenlik etmek amacıyla buralarda toplanan muhtelif zümrelerden ve değişik kültür seviyelerinden insanlar, çok hızlı gelişen bir kültürel birikim ortamı, sosyalleşme mekânı ve kamusal alan meydana getirmişlerdir.

Kaynaklarda, ufak farklarla, Kanuni Sultan Süleyman devrinde 1551 veya 1554 tarihinde “Taht-el Kal’a” bugünkü Tahtakale semtinde, Halepli Hakem ve Şamlı Şems namında iki kişi tarafından, İstanbul’da ilk kahvehanenin açıldığı belirtilir. Daha sonra sayıları artarak, şehir tarihinde, işlevsel ve toplumsal değerleriyle çeşitlere ayrılan Yeniçeri Kahveleri, Semaî Kahveleri, Mahalle Kahveleri, Tulumbacı Kahveleri gibi kahvehaneler açılmıştır. Ancak bu kahvehanelerin hiçbiri günümüze ulaşamamıştır.

İstanbul Kahvehanesi de bugün Cedid Mehmed Efendi Medresesinde eski kahvehane kültürünün yaşatılmasını amaçlayarak hizmet vermektedir. Sahip olduğu atmosferiyle tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi derin sohbetler eşliğinde kahvenizi yudumlayacağınız, kadim kahvehane kültürüne doğru nostaljik yolculuğa çıkacağınız, sakin bir ortam sunmaktadır. İstanbul Kahvehanesi, eski kahvehane kültürünü tarihi bir mekânda deneyimlemek ya da birbirinden güzel renklere sahip, ince işlemeli fincanlarda eşsiz Türk kahvesini içmek isteyenler için biçilmiş bir kaftan olarak konuklarını ağırlamaktadır.

İstanbul Kahvehanesi Çalışma Saatleri: Haftanın her günü 11.00 - 19.00

 

İstanbul Kahvehanesi
İstanbul Kahvehanesi
İstanbul Kahvehanesi
©2022 - İstanbul Sanatları Çarşısı - Tüm hakları saklıdır.
</code&design> Tukan Ajans
usergift